Obi – waza ( Kemer Bağlama Tekniği )

Judokaların Judo hakkındaki teknik, pratik ve teorik bilgisinin seviyesini belirler. Aşağıdaki tabloda da gösterildiği gibi beyaz ile kahverengi kemer arası (Kyu) çıraklık,kalfalık dönemine benzetilir. Siyah ve daha yukarısı (Dan) ise ustalık ve ustalığın kademeli ilerlemiş halidir. Judo da kyu derecelerinin anlamını şöylede ifade edebiliriz ; Beyaz kemer, rengi itibarı ile yeni doğan çocuğa benzetilir. Çünkü çocukta beyaz renk kadar saf ve yaşamda  olup bitenlerden bihaberdir , judo hakkında hiç bir şey bilmezler. Kahverengiye kadar olan renk sıralaması ve bu renklerin yavaş ,yavaş koyulaşması ise , çocuğun da yavaş , yavaş ergenlik dönemine geçişini ifade eder, yani judo hakkında öğrencilik dönemine başladığının belirtisidir.

Siyah kemer ise Judokanın ergenliği bitirmiş ve artık genç olmuş bir insanı ifade eder, buda Judokanın artık judo hakkında öğrencilik dönemini bitirmiş ve hocalık dönemine ilk adımı atmış olarak kabul edilir. Kuşak da Kırmızı,Beyaz renkler ise onun artık gençlik dönemini bitirip yaşlılığa ilk adımı ve eğitmen hocaları yetiştiren tecrübeli bir eğitimciye benzetiriz.

  • 6.Kyu Rokko – Kyu ( Beyaz kemer )
  • 5.Kyu Go – Kyu ( Sarı kemer )
  • 4.KyuShi – Kyu ( Turuncu kemer )
  • 3.Kyu San – Kyu ( Yeşil kemer )
  • 2.Kyu Ni – Kyu ( Mavi kemer )
  • 1.Kyu Ik – Kyu ( Kahverengi kemer )
  • 1.2.3.4.5.Dan Sho – Dan, Ni – Dan, San – Dan, Yo – Dan, Go – Dan ( Siyah kuşak )
  • 6.7.8.Dan Roku – Dan, Shichi – Dan, Hachi – Dan ( Kırmızı Beyaz Kuşak )
  • 9.10.Dan Ku – Dan, Ju – Dan ( Kırmızı Kuşak )

Kuşak renginin tekrar beyaza dönmesini ise Yaşlı insanların tekrar çocuksu hareketlerle davranması olayına benzetilir. Bu seviye ye gelmiş bir judoka Judo hakkında verebileceği her şeyi vermiş öğreneceği her şeyi de öğrenmiştir. Kısaca İnsanların doğum, yaşam ve ölüm arasındaki süreç, Judo da Kyular ve Danlar arasındaki yani beyazdan , beyaza kadar olan sürece benzetilir. Kyu imtihanları Federasyonun belirlediği her dört ayda bir yapılır ve teknik olarak pratik ve teorik bilgilerden imtihan olurlar. Dan sınavlarında ise gireceği dan sınavına göre, belirli bir süre o kemerde bekledikten sonra , kyu imtihanlarında sorumlu tutulan konular haricinde kata imtihanına tabi tutulurlar. Yine bu Dan imtihanlarında her dan ın kendine has kata seviyeleri vardır ve İmtihana girecek olan Judoka bunları bilmek zorundadır.Ayrıca bir üst kemerin sınavına giren her judoka , bulunduğu kemere kadar olan tüm tekniklerden , katalardan ve torik olarak tüm bilgilerden sorumludurlar.