Kısaca Dojo Fiziki ve zihni eğitiminin yapıldığı okul anlamına gelir. Dojo da çalışmanın yapıldığı alanın tabanı Tatami(Minder) ile kaplı olmalıdır. Dojo’nun çalışma yapılacak alanına en az bir takım tatami serilecek (güvenlik alanı da dahil olmak üzere 16 x 16 m ) kadar geniş, yüksek ve havadar mekanlardan oluşması gerekir. Burada tataminin serildiği zeminin sert atışlarda düşen Ukenin düşüşünü hafifletecek şekilde esnek malzemeler kullanılarak inşa edilmesi gerekir.

Yani minderin oturduğu zeminin yaylı bir sistemle oluşturulması gerekir.Her antrenman öncesi Tataminin süpürülüp , hafif nemli bir pas pas ile temizlenmesi de gerekir. Dojo da çalışma yapılan alanın hava sıcaklığının en az 23 derece olması gerekir, aksi taktirde sporcularda verimsizliğe ve sakatlığa neden olabilir.
Özellikle sıcaklığın düşük olması halinde sporcuların ısınma egzersizleri esnasında ısınmanın zor olacağından zaman kaybına ve vücudun ısınmak için daha fazla enerji kaybetmesine, sıcaklığın fazla olması ise vücutta aşırı su kaybına neden olacaktır, buda yine sporcuda verimsizliğe sebep olacaktır.

Ayrıca Dojolarda Judoka’ların giyinip, soyunacağı soyunma odaları , antrenmanlardan sonra Vücuttaki terin atılabilmesi için Duşların olması, zaruri ihtiyaçların giderilebilmesi için wc, lavabo gibi aksamların da bulunması gerekir. Bu tip özelliklere sahip olmayan yerlere DOJO denilmesi düşünülemez.