Seoi-Nage (el tekniği)

Seoi-nage, düz bir ileri hareket veya sağ veya sol ileri hareket çekerek rakibinizi dengeden çıkararak, ardından rakibinizin vücudunu sırtınızdan alıp omzunuzun üzerinden atarak gerçekleştirilir.

Genellikle Morote-Seoi-nage (iki el Seoi-nage veya Eri-seoi) Seoi-nage olarak adlandırılır. Teknik olarak tori iki eliyle kavrar.

Seoi-nage Teknikleri

Tori ve Uke birbirlerini doğal bir sağ el duruşunda tutarlar. Tori Uke’yi düz bir şekilde ileri doğru çekerken, Uke’yi dengeden çıkarmak için hafifçe geri adım atar. Tori daha sonra sağ ayağını Uke’nin sağ ayağının önüne koyar, Uke’yi iki eliyle kaldırmaya başlar.

Tori her iki dizini de büker, kalçasını düşürürken sağ ayağında döner ve sol ayağını Uke’nin sol ayağının önüne yerleştirir. Tori ve Uke şimdi tekrar öne geçti. Tori sağ dirseğini büker ve Uke’un sağ kol çukuruna yerleştirir, sonra Uke’un sağ kolunu aşağı çeker ve Tori’nin vücuduna kilitler. Uke’nin göğsüne yakın temas halindeyken, Uke’yi yukarı kaldırır (resim 1).

Tori Uke’yi iki eliyle kaldırır ve vücudunu öne doğru bükerken, her iki dizini de düzeltirken Uke’yi sağ omzunun üzerinden atar. Tori’nin sağ kolu bir şaft görevi görürken, Uke’un vücudu dönecek ve düşecektir (resim 2).

Resim-1
Resim-2

Pratik uygulama bilgileri

1. Tori Uke’un sağ kolunu sol eliyle kavrar ve parmaklarını yakanın içine sokarak sağ yakayı kavrar – sonra omzun üzerinden atar (resim 3). Buna genellikle Kataeri-seoi denir.

2. Tori sağ ayağıyla Uke’un sağ bacağının dış kısmında derin bir adım atar. Sağ bacağının arkasıyla Uke’un sağ dizine karşı bir kaldırma hareketiyle kayarken, Tori omzunun üzerinden atar (resim 4).

*Bu, Seoi-nage tekniğinin pratik bir uygulamasıdır, Tai-otoshi tekniği değildir.

3. Tori Uke’u aldığında, Tori vücudunu sola doğru büker ve rakibini sağında bir ruloya çeker. Bu teknik bir zamanlar Yokosutemi-waza olarak kategorize edildi ve Seoi-makikomi olarak adlandırıldı, ancak şimdi Seoi-nage tekniklerinden biri olarak kabul edildi.

Resim-3
Resim-4