Kumi Kata, partnerin/rakibin Judogi’sinin kavrama türü judo sporunun en önemli unsurlarından biridir. Genellikle bir atış tekniğinin başarısı doğru tutuş türüne bağlıdır.

TORI Kuzushi (denge bozma) ile başladığında bile doğru tutuş, mükemmel UKE dengesini bozmak için önemlidir. Gake yaparken tutuşun doğru değil ise, UKE’yi hızlı ve güvenli bir şekilde atmakta mümkün olmayacaktır.

Başka bir açıdan UKE düşüşünde TORI tarafından kontrol edilemiyorsa Tutuş türüde yanlış demektir. Kumi kata’nın tüm atış aşamalarında başarılı Gake tekniğine eşlik ettiği gerçektir.

Sadece atış tekniklerinin uygulanmasında kumi kata önemli değil, katame-waza tekniklerinde de Kumi kata kullanılır. TORI uygunsuz bir tutuş türü kullanıyorsa, UKE’nin TORI’nin kontrolünden kaçması mümkündür, örneğin uzatılmış koluna, kol kilidi tekniklerinden birini uygulayabilirsiniz (Kansetzu-waza). Özellikle boğma teknikleri(Shime-waza’larda),çok önemlidir, UKE’nin yakasını doğru bir şekilde tutuyorsanız Shime-Waza boğuş tekniklerinden birini küçük enerji ile, fazla çaba sarf etmeden uygulaya bilirsiniz.

Deneyimli bir judocu, eğitimi sırasında hangi tekniği uygulayabildiği tutuş tipine göre kendisi karar verecektir. Genellikle bu da rakibine bağlıdır; Rakibi güçlü ise , Kendisi doğru bir tutuş yapmıyorsa daha fazla güç harcayacak ve daha çok yorulacaktır.

Kumi-Kata bu nedenle birçok faktöre bağlıdır ve her zaman bireyseldir.

Kumi kata bizlere yaşamımızda, yerde ve Ayakta yapılan tüm tekniklerde eşlik eder.