Judo Duayeni, Judocu ve Milli Takım Antrenörlerimizden, Emekli SAD Komandosu; Sn. Namık EKİN Hocamızdan Antrenörlerimize, Sporcu ve Hakemlerimize bazı tavsiyeleri;

JUDODA BAŞARI İÇİN SABIRLI OLUN!

Judo antrenmanına ara vermeden devam edebilmenin ve başarının 14 yolu !

BELKİ YARIN HİÇ GELMEYECEK

Size aşağıdaki yazdıklarımı bende beceremiyordum ABD Virginia eyaletinde Amerikan Deniz Kuvvetleri Öğretmenlik okulunda, Köln Spor Akademisinde, Kenneth Ravizza (ABD Olimpiyat Atletimz Takımı Danışmanı) Japon Hocam Takahiro Yudoya ile çalışıp, SAT Hocalarımdan öğretmenlik kursunda edindiğim bilgilerden derlediğim bu makale size de benim gibi yol göstereceğinden eminim. Okudukça kendinizi arzu, istek ile şarj edeceksiniz. Belki de yoluna çıktığınız judo macerasında daha güçlü, daha arzulu, daha başarılı olup pes etmeyecek  Judoyu, bu güzel sporu ölene kadar bırakmayacaksınız. Bu çoğu psikolojik olan anlatacağım silahları kuşanın ve antrenmanlara sadık kalın. Unutmayın Plansız İşler Ergeç Yok Olmaya Mahkumdur.

1.DAİMA OLUMLU ODAKLANIN
Temel Kuramlar içinde muntazam Dojo Antrenmanları yapıyor olsanız bile yeterli çalışmadığınızı düşünerek kendinizi suçlu hissedebilirsiniz. Yaptığınızın çok güzel bir şey olduğuna inanmaya ihtiyacınız olacak. Zaman kavramı kişiden kişiye farklılık arz etse de Dojo’da geçirdiğiniz zamanı, size yaralı bir zaman olarak gözlemleyin. Geçirdiğiniz bu sürede iyi yapamadığınız, geride kaldığınız şeyler kesinlikle olacaktır. Bunun için kendinizi aşağılamayın, utanmayın. Bir filmde vardı kız ile erkeğin ayrılık sahnesinde söylenmişti söz “Sararan yaprakların yeşilliğini, solan çiçeklerin güzelliği bir daha asla geri gelmez. Ama her şeye rağmen hayat yaşamaya değer” diye.

2.HAYAL EDİN
Düşlemek, hayal etmek sizi zihinsel olarak ulaşmak istediğiniz başarıya, hedefe performansa yaklaştırır. Zihniniz hayal ettiğiniz şeyle hakikati birbirinden kolay ayıramaz. Beyne iletilen bilgiler hep aynı işlemden geçerler neyi görürseniz onu kavrarsınız şayet başardığınız hayal edip onu görmezseniz onu hakikatte başarabileceğinizi nasıl bekleyebilirsiz. Bunu başarmanın bir yolu yani buna ulaşmada kullanacağınız beceri bir yere oturmak veya sırt üstü yatıp gözleri kapatıp (gözleri siyah bir bantla örtebilirsiniz) judo Antrenmanınızı düşünmektir. Buruda bütün duyu organlarınızla birlikte çalışmalısınız zihninizde doja daki sesleri üstüne, yalınayak bastığınız minderi, tuttuğunuz arkadaşınızın judogisini, hatta ve hatta doja daki havayı koklayın ve hissedin. Tüm duygularınıza konsatre olduğunuzda hayal ettiğiniz, düşlediğiniz resmin daha parlak ve  net ortaya çıktığını göreceksiniz. Judo gibi hüner isteyen, beceri isteyen şeylerde olduğu gibi. İlk birkaç denemede hayallerinizdeki resmi tam olarak göremeyebilirsiniz görüntü flu olabilir. Bu odaklanmayı tam yapamadığınızdan olacaktır. Hemen cesaretinizi kaybetmeyiniz. Devamlı çalışma judoculara beceri kazandırır böylelikle hepimiz birer ,hatta birkaç özel judo tekniği ( TOKUİ-WAZA ) kazanırız. Onlar hayal etmese aya nasıl giderlerdi ben hayal etmesem mersinden Kıbrıs’a 38 saatte su altından nasıl yüzebilirdim,73 kiloyken 3 kez arka arkaya nasıl açık siklet Şampiyonu olabilirdim. 2012 Boğaziçi Avrupa Turnuvasından  bir gün önce 24 saat judo atışı yapabilmeyi, 6300 kez atış yapmayı tekrar GUİNNESS kitabına girmeyi nasıl gerçekleştirebilirim.

3.JUDOYU ZEVK, EĞLENCE EDİNİN
Judo antremanı sonunda kendinize şu soruyu sorun ” bu çalışmada hoşuma giden, eğlendiğim ve zevk aldığım şey neydi şayet bu bir eğlence, zevk değilse bunu neden yapayım. – Temele sormuşlar “kafanı öyle duvara neden vuruyorsun” diye temel cevap vermiş “vurmak bittikten sonra acımıyor kendimi iyi hissediyorum.” Bu yaklaşım judoda Doja da yaşadığınıza benzemez. Orada yapılanlardan yaparken den yaptıktan sonrada zevk alırsınız. Kolunuz kırılırken ( KANSETSU-WAZA ) boğulurken ( SHİME-WAZA ) atılıp düşüp ( UKEMİ ) yaparken veya bunları siz yaptığınızda zevktir judo. Hatta yaptığınız şeyler sıradan bir sporcunun yapamayacağı şeyler olsa bile. DOJO’da yaptıklarınızdan bir veya birkaç şey bulun zevk aldığınız. Bu belki birini atmak veya atılmak, yerde NE-WAZA yapmak, belki kata veya bir müdafaa ( SELF DEFENCE ) tekniği, sizi zayıftan basenlerinizi incelten veya kollanırınız kuvvetlendirip şişiren bir şey! ( Ağırlıkla Güç Geliştirme ) Bu beklide bir arkadaş, birçok dost kazanmak ve beklide kaliteli bir takımın özel insanlarının yanında olmak olabilir. Judo’ya bağlanmak sanki onunla sözleşme yapmak gibidir. Siz isteseniz de beyninizin, kalbinizin derinliklerindeki bir şey asla bu sözleşmeyi fes,iptal etmez edemez.

4.GÜNLÜK HEDEFLERİNİZ OLSUN
Planlarını yaptığınız kesinlikle uzun vadeli uzun soluklu hedeflere ihtiyacınız vardır. Planlarını yaptığınız (Türkiye Judo Şampiyonu olmak, Avrupa, Dünya, Olimpiyat şampiyonu olmak veya kalça ve basenlerdeki fazlalıklardan kurtulmak ve de sizi döven Ahmet’den intikamınızı almak gibi…) Belki de belirli haftalar, aylar hedefinizdir fakat her antrenman süresince hedefleriniz olmalı.  Dojo’ya daima bir görevle, hedefle gidin. Dojo’da günün geri kalanında ne yapacağınıza dair planlar yapıp durmayın. Orada belirli plan yapmadan hedefinizi o ana, o saniyeye odaklanın. Mindere ayak bastığınız andan itibaren Mehmet’i, Leyla’yı unutun. Borç, senet, kredi kartı, kira, kalp kırıklıklarını Dojo’nun dışında bırakın. Onların Dojo’da yeri yok, Dojo dışındaki sorunlarınız hepsi. Dojo’da da günlük planınızı değil, Dojo içindeki planlarınıza odaklanın.Hedefler ulaşmak içindir. Unutmayın yarın bir başka gündür, siz gününüzü yaşamaya çalışın. Belki yarın hiç olmayacak.Yarın ölecekmiş gibi, bin yıl yaşayacakmış gibi yaşamalı judocu. Bir günde4 tane haciz gelip villamı, jeepimi, yüzbinlerce dolar ve spor salonumu, Dojo’mu kaybettiğim gün Dojo’ya judo yapmaya gidip o günlerden zevk almaya çalışmıştım. Yeni hedefime adım adım.

5.RÜYALARINIZIN GERÇEK OLMASINA ÇALIŞIN
Bir yerlere ulaşabilmek için bir gayeniz veya bir notanız olmalıdır. Bir görevde iseniz ve bu gayenize ulaşmak istiyorsanız mesuliyet almayı bilmelisiniz. Gayelerinize erişmek için bazı anahtar soruları aşağıda bulacaksınız;
Ne kadar süre harcamaya isteklisiniz?
Ne kadar fedakarlık yapabilirsiniz?
Bu gayeyi ne kadar zamandır arzuluyorsunuz?
Gayenize ulaşmak için şimdiye kadar neler yaptınız?
Her judocu bu sorulara değişik cevaplar verecektir.  Kendi kendinize analiz ederek soruların cevaplarını bulup maksatlarınızı, yaşamla ve gayelerinizle olan taahhütlerinizi daha iyi anlamış olursunuz. Realistik rüyaların gerçekleşmesi olasıdır.

6.KENDİNİZİ MÜKAFATLANDIRIN
Muhtemelen bu sözün zayıflayanlara söylendiğini duymuşsunuzdur. Belli kilo düştüklerinde onlara “Kendini mükafatlandır, git bir ziyafet çek” derler. Bir hedefe ulaştığınızda sizin için önemli olan sevdiğiniz bir şeyi; mesela sinemaya gitmeyi deneyebilirsiniz. Pikniğe gidebilir, arkadaşlarınızla toplanabilir, sauna yapıp masaj yaptırabilirsiniz. Bu motivasyonunuzu arttırıp sizi formda tutan davranış olabilir. Bu uzun süreli hedeflerinizde size yardımcı olabilecek eğlenceli bir davranıştır. Uzun süreli olabilecek hedeflere odaklanıp ona ulaşınca kendinizi mükafatlandırmak zordur. Zira judo uzun soluklu, sabır ve çok ağır çalışmalar isteyen bir spordur. Kendinizi mükafatlandırmak vakit alabilir. Judo hemen öğrenilip çabuk zevk veren, kolay herkesin yapabileceği bir spor değildir. Eski asker, eski eser, eski şarap ve eski judocu makbuldür. Judo ; çalışkan, cesur, sabırlı, dürüst, mert, alçakgönüllü kişilerin yapabileceği bir spordur. Ve bu yüzden yukarıda yazılan bazı özelliklere sahip olmayanlar hemen, sıkıyı gördüklerinde bırakıp kaçarlar dojodan.

7.YAVAŞ YAVAŞ BAŞLAYIN SADECE KENDİNİZE ODAKLANIN
Üst seviye elit judocuların antrenman programlarına hemen başlamayın. Bu bay ve bayanlar öyle zorlu, güç ağır dayanılmaz antrenmanlardan geçmişlerdir ki onların antrenman düzeylerine gelmek ancak onlar gibi ve uzun süre çalışıldığında ulaşılabilir. Şayet birden bire onlar gibi antrenman yapmak isterseniz hayal kırıklığına uğrarsınız ve motivasyonunuz bozulabilir.  Her antrenmanda yavaş yavaş gelişip yükselmeyi amaçlayın. Daha üst seviyelere gelmek, ulaşmak için kendinize zaman tanıyın. Hayat ve de spor merdivenleri yavaş yavaş çıkmayı gerektirir. Basamakları birden bire çok hızlı çıkmak isterseniz aniden; çok hızlı aşağı düşebilirsiniz. Unutmayın çoğu Japon atasözleri sabır üzerinedir.

HER KİM Kİ SABREDER , HERŞEY ONA GELİR” Konfuçyüs

8.NEDEN JUDO YAPTIĞI BİL
Neden Judo’yu yaşamınızda ilk sıraya aldığınız ? daha ince güzel vücutlu olmak için mi? Daha güçlü kendine güvenli biri olmak için mi? Kendini yabancı saldırılardan koruyup müdafaa için mi? Boş vakitlerinizi değerlendirmek için mi?  Belinizde ki yağlardan kurtulmak için mi? Dereceler alıp sevilen bir şampiyon olmak için mi? Ya da Uzak Doğu’nun sihirli , gizemli öğretilerinin en iyisi judo2yu öğrenmek için mi? Sebep ne olursa olsun en iyisini yapınız. Judo’nun içinde aradığınız birçok şeyi bulabilirsiniz. Gayeniz ne olursa olsun, Dojo’ya gidin, antrenman boyunca onu aklınızdan çıkarmayın neden? Zira ekseri hayatın zorluklarına, güçlüklerine karşı durup onunla savaş verirken neden Judo’yu ilk sırada tuttuğunuzu unutabilir bir judoka.

9.TUTKU, İHTİRAS, JUDO AŞKINIZI KORUYUN
Tutkulu olmak başka bir motivasyon kaynağıdır. Tutku aynı meşhur bir modelin fotoğrafındaki o güzel vücuduna sahip olmak için mücadele vermeye benzer. Ne zaman zor, bitmiş duruma gelseniz bir şeyler size bu aşkınızı, tutkunuzu hatırlatır. Judo’da Realistik olunmalıdır. Yamashita’yı atamayacağımızın bilincinde olmalıyız. Bazen para, şan, şöhret, mevki, madalya hırsı sizi yok edebilen duygular zinciri haline getirebilir. Ve siz bu zincirin hangi zayıf halkasından kopacağını tahmin edebilirsiniz.

10.KENDİNİZE ÖZGÜ HEDEFİNİZ OLMALI
Diğer Judoculara baktığımızda yeni başlayanlarda bile belirli hedefler vardır. “Bu gün 300 uchi komi yapacağım” veya “Bugün 20 kişi ile randori yapacağım” veya “Bugün çok ağır çalışacağım” derler.
Kulağa hoş geliyor ama tam tamına belirli, özel yeterli bir yönlendirme değil bunlar. Her Dojo antrenmanında kendinize ” Bu gün bu antrenmanda benim özellile, belirli görevim ne? Ne kazanacağım?” diye sormalısınız. Ne kadar zaman neyi çalışacağım? Ne çalışmam lazım, eksik, zayıf yönüm ne? Neye öncelik vermem lazım? (priority judo training method) diye belirli özel çalışmalar yapmalısınız. (Bilinç altı kurgulama!).

11.BİR JUDO SPORCUSU OLMAK
Muhakkak iyi bir judocu olma yolunda ilerliyorsunuz. Unutmayın siz ölene kadar talebesiniz… benim satırlarımı okurken bile belki bir şeyler öğreniyorsunuz. Bende öyle! 70 yaşındayım ve hala yeni bir şeyler öğrenebilir miyim diye okuyor tercümeler yapıyorum. İyi bir judo talebesi olmak öğrenmeyi gerektirir. Her gün judo ile ilgili dergi, kitap, magazin, internet, Film ne varsa araştırın, yeni bilgiler edinin, hocalarınıza danışın. Biz judo hocaları özellikle talebelerimizden çok şeyler öğreniriz. Onlar modern çağın gereçlerini bizden çok daha iyi kullanıyorlar. Kurslara , seminerlere katılın. “Bin biliyorsanız bir bilene sorun” daha çok öğrendikçe hayattan daha çok zevk alırsınız ve bir gün bu bilgilerin meyvelerini toplarsınız.

12.TÜM BAKIŞ AÇILARINIZI KULLANIN
Judocular yalnız güçlü vücut ve teknikten ibaret değildirler. Tabii ki güçlü olmak birçok kapıyı açar judoda. Ama ilerledikçe kurnaz, ince zekanızı kullanmalısınız. Bu sizi diğer sporculardan farklı kılar. Beyninizi yaptığınız işle aynı düzeyde odaklayın, duygularınızı nefesinizle gerginliğinizi yumuşayarak, stresinizi gevşeyerek, kin ve nefretinizi iyi duygularla kontrol altına alın. Ruhunuzun yaptığınız şeydeki maksadınızla uyum sağlamasına özen gösterin. Bizler normal fonksiyonlarını yerine getiren insanlarız hem de her yönümüzle . bir an neden judo yaptığınızı düşünün, bu maksadı açıklar ve sizin motive kalmanıza yardımcı olur. Uzun süreli hedefinize ne olursa olsun yazdıklarımı akılda tutun şundan da emin olun;

BİZİM HERGÜN YAPMAMIZ İCAB EDEN BİR GÖREVİMİZ VAR!

– Unutmayın; iyi judocudan kötü insan çıkmaz! Beyninizde kurguladığınız şeyi gün gelir vücut yapar. Tüm günlerinizi dolu dolu yaşayın. Eski iyi güzel günler geri gelmeyecektir. Kimin umurunda? Yarın için hiç meraklanmayın. Belki de yarın hiç gelmeyecek! Bugün yapabildiğiniz şey en değerli olandır.

13.DAİMA BİR AJANDA TUTUN
Teknik çalışmalarınızdan zevk alıp daha iyi gelişmek, daha çok şey öğrenmek, eksiklikleri bilmek ancak neler öğrendiklerinizi bilmekle olur. Tecrübelerinizi bilmek, hoş vakit geçirmek için referanslara ihtiyacınız olacaktır. Judocu talebelerime hep “Şayet Rüyalarınızdaki hedeflere ulaşmak istiyorsanız, sadece judo antrenmanı yapmak yeterli olmaz” derim. Öğrendiklerinizi zaman,  zaman kontrol etmek sizi bir adım daha ileri götürecektir. “Zaman unutturur beyaza yazılan kalır” Bu bir MAKEDON atasözüdür.

Not defteri çok iyi bir öğretim aracı olduğu kadar ilerlemenize, gözlemlemenize yardımcı olur. Birde şu atasözünü hep hatırlayın “KALEM KILIÇTAN GÜÇLÜDÜR” .

14.SEVİN
Ailenizi, dostlarınızı, judocu arkadaşlarınızı sevin. Sevginin, hiçbir maliyeti yoktur, karşılıksız sevin, olduğunuz gibi olun. Tevazu, alçakgönüllü olmak DO yapmaktır. Sevgi cennetteki çiçeklerinizi sulayan bir duygudur. Siz sevdikçe yeşerir. Minderi, ter kokusunu, acıyı, yokluğu, toprağı, böceği, judogini, kemerini, yenmeyi, yenilmeyi ve ülkeni sev. Dostlarına hemen şimdi bu satırları okur okumaz, sımsıkı sarıl öp onları çünkü beklide yarın hiç olmayacak.