Türkçe karşılığı Minderdir. Daha geniş olarak tanımlamak gerekirse üzerinde Judo yapılan 1 x 1 m kare veya 1 x 2 m dikdörtgen ebatlı 5 ila 6 cm yüksekliğinde ,yüzeyi Teknik girişlerine engel olmayacak şekilde bez, sentetik , vinlex türü malzemelerle kaplı, içerisi Pirinç saplarından veya elastiki malzemelerle doldurulmuş elemanlardır. Tatamilerin kaymasını önlemek için alt kısımları ince lastikle kaplanmıştır.

Japonların geleneksel Tatamilerinin ,içleri pirinç sapları ile doldurulmuş sert ve Judo Tekniklerine engel olmayacak Özel bez ve vinlex karışımı bir malzeme ile kaplanmış olup ,Tatami ringler üzerine kurulurdu. Bu parça parça olan tatamiler yan yana getirilmek sureti ile tam tatami oluşturulur , tatamiler belli diziliş şekli vardır ve o diziliş şekline göre serilir. Tam tatami ölçüleri ise az 12 x 12 m kare , en fazla 16 x 16 m karedir. ( Bu ölçülere güvenlik alanı da dahildir ). Günümüzde Tatamilerin daha kolay taşınabilmesi ve daha rahat serilebilmesi açısından ebatları değiştirilebilmektedir. Bunların taşınması esnasında minderlerin özelliğini çabuk kaybetmemesi için Tatamiler dikey olarak taşınılır.

Tatamilerin renkleri sarı ve mavi renklerden oluşmaktadır. Ortası en az 8 x 8 m ila 10 x 10 m kare ebatlı müsabaka alanı sarı, ve bunu mavi renkte çevreleyen güvenlik alanı da dahil olmak üzere en az 12 x 12 m ila 16 x 16 m kare alandan ibarettir.

Judonun ilk yıllarında Tatamilerdeki alanlar ve ölçüler daha farklı idi. Örneğin Zom bölgesi daha ince bir çizgi ile belirlenmişti. Zaman içerisinde kuralların değişmesi ile birlikte tataminin ebatlarında değişmiş ve bugünkü halini almıştır.